Monastery:
Cystersi, Jędrzejów (NMP, św. Wojciech) dissolved

Introduced: 04.12.2012 10:27 | Last update: 11.06.2016 16:07 | Author of description: Marek Derwich

Collapse timeline
  • Foundation / translocation / change of rule / takeover

    1140 - 1149 r.
  • Dissolution executed

    Data urzędowa kasaty: 17.04.1819 r. Data faktycznej kasaty: 01.08.1820 r.
  • Restitution

    23.09.1945 r.
Expand all sections

Name

Main town / village: Jędrzejów

Other name(s): Andrzejów, ros. Енджеюв [pol. Jendżejuw, ang. Yendzheyuv]

Location

Address, current nationality and administrative affiliation:
  • Archiopactwo Cysterskie w Jędrzejowie, ul. Klasztorna 20, 28-300, Jędrzejów, Polska/[III] Rzeczpospolita Polska, woj. świętokrzyskie, pow. jędrzejowski

Additional location information: gmina Jędrzejów

Condition

Condition: ob. funkcjonuje

Does the building(s) exist?: po remoncie

Religious order

Name of the order: Cystersi

Full Polish name of the congregation: Zakon Cystersów

Full Latin name of the congregation: Ordo Cisterciensis; Sacer Ordo Cistersiensis

Short Latin name: OCist

Rite: rzymskokatolicki (katolicki)

Type of congregation: Contemplative

Kind of congregation: męskie, mnisze

Beginnings

Date of foundation / translocation / change of rule / takeover: 1140 - 1149 r.

Description:

Janik z rodu Gryfita, bp wrocłąwski, arcb gnieźnieńskie. Kościół konsekrowano  1210 r.

1734 spłonęły kościół i klasztor, odbudowę zakończono w 1754 r. W 1800 r. pożar w dużym stopniu zniszczył kośció i zabudowania klasztorne

Entity at the time of the dissolution

Legal status: samodzielny

Type of independent entity: opactwo

Church dedication: NMP, św. Wojciech

Nationality and ecclesiastical affiliation at the time of dissolution

Country: Rosja/Carstwo Rosyjskie, Cesarstwo Rosyjskie

Territorial unit: Królestwo Polskie (Kongresowe, Kraj Przywiślany)

Historical region: Małopolska

Prowincja / Archimandria: Prowincja polska

Archbishopric: warszawskie

Diocese: kielecka

Dissolution

Kasaty 1773-1914
    • Kind: zrealizowana
    • Legal basis:
      • Kościół/abp warszawski Franciszek Skarbek Malczewski: dekret supresyjny z 17.04.1819
    • Data urzędowa kasaty: 17.04.1819 r.
    • Date of actual dissolution: 01.08.1820 r.
    • Description:

      w 1818 r. - 7 mnichów; 1823 - 6.
      komisarz Konrad Lisiecki znajwił się w klasztorze w końcu maja 1819 r., ostateczne przejęcie klasztoru - w czerwcu tego roku.

      4.02.1829 r. zmarł ostatni opat Wawrzyniec Drzewiecki, a w 1855 r. ostatni cysters Wilhelm Ulawski. W tym właśnie roku obowiązki duszpasterskie w kościele jędrzejowskim przejął o. Jukundyn Czerwonka z zakonu reformatów. Reformaci zostali usunięci z Jędrzejowa w 1870 r. -w l. 1872-1886 utworzono w klasztorze na polecenie władz carskich Seminarium Nauczycielskie, - 1886 r. kościół przyklasztorny stał się filią parafii Świętej Trójcy w Jędrzejowie (wniosek biskupa kieleckiego Tomasza Kulińskiego), - 1913 r. biskup kielecki Augustyn Łosiński powołał przy kościele samodzielną parafię pw. bł. Wincentego zw. Kadłubkiem. - 23.09.1945 restytucja cystersów.

      przed 1914 r. rozebrano zniszczone skrzydło kapitularza, a w 1914 r. wieże (pożar).

Takeover

Przejęcie 1773-1914 przez:

Restitution

Restytucje 1773-1914
    • Date: 23.09.1945 r.
    • Miejsce: dawny klasztor w Jędrzejowie. początkowo przeorat podległy opcatwu w Szczyrzycu, od 1953 r. przeorat konwentualny, od 1989 r. opactwo
    • Description:

      1953 r. przekształcenie jędrzejowskiego przeoratu zwykłego, podległego dotąd opactwu w Szczyrzycu w samodzielny klasztor, obecnie arcyopactwo..

Map

Location: exact

Geolocation: 50.6536 20.2842 (hide map)

Sources of studies (including bibliography)