Mobilium:
Jezuici, Tarnopol, ołtarz, Ołtarz główny, 1827 - 1833 r.

Introduced: 15.04.2016 09:13 | Last update: 15.04.2016 09:13 | Author of description: Kacper Manikowski

Provenance

Monastery: Jezuici, Tarnopol

Basic information

Category: mobile

Type of work: ołtarz

Author: Projekt Jakub Pierling, wykonał Fidelis Stadler

Style: późnoklasycystyczny

Quantity: 1

Uniform name: Ołtarz główny

Date of origin: 1827 - 1833 r.

Losy po kasacie:

W 1903 r., po opuszczeniu klasztoru i kościoła św. Wincentego Ferreriusza przez jezuitów w 1901 r., wrócili dominikanie, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia klasztoru w 1939 r. Ostatecznie dominikanie wyjechali w 1945 r. Obecnie kościół pełni funkcję katedry greckokatolickiej, a w klasztorze znajduje się archiwum obwodowe. Ołtarz prawdopodobnie spłonął w pożarze kościoła we wrześniu 1939 r.

Remarks:

W ołtarzu pierwotnie znajdowały się jeszcze dwie rzeźby: Św. Paweł i Św. Ignacy Loyola, przeniesione w 1901 r. do nowego kościoła jezuitów w Tarnopolu. Ołtarz był odnawiany w 1878 r. przez Karola Stolpera oraz w 1910 r.

Description (marks, call numbers):

Ołtarz późnoklasycystyczny. Retabulum wsparte na wysokim cokole, zajmującym całą szerokość prezbiterium. Przed nim mensa na kilkustopniowym podwyższeniu, obok której dwa baseny chrzcielne (?). Ścianki boczne cokołu zdobione główkami aniołów w wieńcach kwiatowych. Retabulum architektoniczne, jednokondygnacyjne, ze zwieńczeniem, złożone z dwóch par kolumn kompozytowych podtrzymujących belkowanie z fryzem wypełnionym wicią akantową. W polu środkowym obraz Św. Wincentego Ferreriusza, wokół którego postaci tło stiukowe ze skłębionymi chmurami i hierogramem IHS. Po bokach, na cokole, rzeźby Św. Piotr i Św. Dominik, sprowadzone z Wiednia. W zwieńczeniu rzeźba Chrystus Ukrzyżowany, adorowany przez dwa anioły, w otoczeniu glorii promienistej i skłębionych obłoków. Tabernakulum sprowadzone z Wiednia w kształcie Arki Przymierza, na której rzeźby dwóch klęczących aniołów, adorujących obraz Matka Boska Nieustającej Pomocy na tle paludamentu.

Sources of studies (including bibliography)

Links