Architektura poklasztorna:
Franciszkanie obserwanci (bernardyni), Warszawa-Czerniaków (św. Antoni z Padwy), Warszawa-Czerniaków, Kościół św. Antoniego Padewskiego w Warszawie, kościół klasztorny, 1693 r.

Wprowadzono: 18.02.2015 16:08 | Ost. aktualizacja: 03.08.2015 11:55 | Autor opisu: Weronika Wojciech

Wiadomości podstawowe

Nazwa: Kościół św. Antoniego Padewskiego w Warszawie

Typ: kościół klasztorny

Datacja: 1693 r.

Lokalizacja

Główna miejscowość: Warszawa-Czerniaków

Historyczna Dodatkowe informacje o położeniu: Polska, woj. mazowieckie, pow. Warszawa

Adres/y, obecna przynależność państwowa i administracyjna::
  • Rzymskokatolicka Parafia św. Bonifacego, ul. Czerniakowska 2/4, 00-701, Warszawa-Czerniaków, Polska/[III] Rzeczpospolita Polska, tel.: (22) 842 03 71, email: kontakt@bernardyni.net

Przynależność państwowa i kościelna w chwili kasaty

Państwo: Rosja/Carstwo Rosyjskie, Cesarstwo Rosyjskie

Kraina historyczna: Mazowsze

Arcybiskupstwo: warszawskie

Diecezja: warszawska

Informacje szczegółowe

Styl: barok

Architekt/budowniczy: Tylman z Gameren/Izydor Affaita

Opis architektoniczny:

Kościół wzniesiono na planie greckiego krzyża sprzężonego z ośmiobocznym prezbiterium, a na przecięciu ramion krzyża zbudowano kopułę na tamburze. Bryła świątyni o ciekawym układzie proporcji zachowała swój pierwotny wygląd, również jego wnętrze nie uległo większym zmianom, zachowując wystrój z końca XVII wieku.

Wystrój malarski wnętrza ukazuje życie i dzieła patrona świątyni - św. Antoniego z Padwy: z 69 obrazów 63 przedstawia sceny z życia patrona. W nawie seria 8 wertykalnych malowideł ukazuje głównie sceny uzdrowień dokonanych przez Świętego, a ostatni z fresków chwilę jego śmierci. Na ołtarzu znajduje się wizerunek św. Antoniego, uznany za cudowny. W prezbiterium na freskach można znaleźć historię sprowadzenia obrazu oraz budowy świątyni.

W bocznych ołtarzach znajdują się obrazy św. Franciszka i słynny renesansowy, namalowany na szkle tryptyk "Opłakiwanie Chrystusa", będący darem króla Jana III Sobieskiego. Freski w kościele były inspirowane przez fundatora i przypisywane są Francesco Antonio Giorgioliemu lub samemu Tylmanowi z Gameren.

Pod ołtarzem głównym znajduje się relikwiarz św. Bonifacego Męczennika, który Lubomirski otrzymał od papieża Innocentego XII w roku 1693 w czasie pielgrzymki do Rzymu. Z relikwiarzem tym związany jest kult tego męczennika, a pielgrzymki tutaj odbywały się aż do kasaty konwentu (1864). Św. Bonifacy stał się patronem miejscowej parafii, a kult świętego nieodłącznie związany jest z tym miejscem (pielgrzymka i odpust 14 maja).

Na dziedzińcu przykościelnym znajduje się także klasycystyczna kapliczka portalowa poświęcona św. Bonifacemu z 1839 roku.

Kościół ten nie został nigdy przebudowany i zachował swój pierwotny, barokowy wystrój wnętrza. Jedynym nieoryginalnymi elementami wyposażenia kościoła są wymienione w XIX wieku organy, oraz drobne elementy wyposażenia liturgicznego (m.in. XX-wieczny ołtarz posoborowy i stacje drogi krzyżowej, oraz empirowe świeczniki ołtarzowe). Wcześniejszy, najprawdopodobniej XVIII-wieczny instrument przeniesiono do bliżej nieokreślonego kościoła poza Warszawą. Na uwagę zasługują także oryginalne XVII-wieczne boazerie ścienne wykonane z drewna dębowego - najstarszy tego typu element wystroju wnętrza zachowany w Warszawie.

(źródło: wikipedia)

Stan zachowania: dobry

Obecna funkcja: Kościół parafialny pw. Antoniego z Padwy w Warszawie

Rejestr zabytków: WUOZ Warszawa 60 z 1.07.1965

Mapa

Lokalizacja: przybliżona w ramach miejscowości

Geolokalizacja: 52.193889 21.055833 (zwiń mapę)

Źródła opracowań (w tym bibliografia)