Klasztor:
Franciszkanie obserwanci (bernardyni), Ostrzeszów (św. Michał Archanioł) skasowany

Wprowadzono: 04.12.2012 10:27 | Ost. aktualizacja: 28.11.2016 21:27 | Autor opisu: Patrycja Ziomek

Zwiń oś czasu
  • Fundacja / translokacja / zmiana reguły / przejęcie

    03.07.1629 r.
  • Kasata zrealizowana

    Data urzędowa kasaty: 26.08.1834 r. Data faktycznej kasaty: 1834 r.
Rozwiń wszystkie sekcje

Nazwa

Główna miejscowość: Ostrzeszów

Nazwa inna/e: niem. Schildberg, Schildberg (Wartheland) (1943-1945); ros. Остшешув [pol. Ostszeszuw, ang. Ostsheshuv]

Lokalizacja

Adres/y, obecna przynależność państwowa i administracyjna:
  • Kościół pw. św. Michała Archanioła, Leśna 5, 63-500, Ostrzeszó, Polska/[III] Rzeczpospolita Polska, woj. wielkopolskie, pow. ostrzeszowski

Dodatkowe informacje o położeniu: gm. Ostrzeszów

Stan zachowania

Stan zachowania: zachowany

Istniejące obiekty: klasztor i kościół pw. św. Michała Archanioła, ob. nazaretanek

Zgromadzenie

Inne przyjęte nazwy polskie: franciszkanie obserwanci, bernardyni, franciszkanie

Pełna polska nazwa zgromadzenia: Bracia mniejsi franciszkanie; Zakon Braci Mniejszych Bernardynów;

Pełna łacińska nazwa zgromadzenia: Ordo Fratrum Minorum de Observantia; Ordo Fratrum Minorum Bernardinarum

Skrócona nazwa łacińska: OFMObs; OFMBern

Obrządek: rzymskokatolicki (katolicki)

Typ zgromadzenia: Czynne

Rodzaj zgromadzenia: męskie, habitowe, mendykanckie

Początki

Data fundacji / translokacji / zmiany reguły / przejęcia: 03.07.1629 r.

Opis:

Szlachta obradująca na sejmiku ziemi wieluńskiej podjęła uchwałę o sprowadzeniu do Ostrzeszowa bernardynów. Pierwsi dwaj zakonnicy przybyli do miasta w tym samym roku, następni dopiero w 1633 r., gdy fundację potwierdził 10.03.1633 r. sejm koronacyjny i nowy król Władysław IV Waza. Dekretem króla pruskiego z dnia 9.08.1816 r. zakazano przyjmowania kandydatów do nowicjatu. Pierwotnie skasowany zespół przypadł gminie ewangelickiej, ale w 1846 r. przywrócono go jako kościół parafialny katolikom. W 1933 r. przejęły go nazaretanki, do których należy do dziś.

Placówka w chwili kasaty

Status prawny: samodzielny

Charakter domu samodzielnego: klasztor

Wezwanie kościoła: św. Michał Archanioł

Przynależność państwowa i kościelna w chwili kasaty

Państwo: Prusy (Prusy Książęce, Brandenburgia-Prusy, Królestwo Prus)

Jednostka podziału administracyjnego: Wielkie Księstwo Poznańskie (od 1848 prow. Poznań)

Kraina historyczna: Wielkopolska

Prowincja / Archimandria: Prowincja wielkopolska = Provincia Maioris Poloniae

Arcybiskupstwo: gnieźnieńskie i poznańskie

Diecezja: poznańska

Kasata

Kasaty 1773-1914
    • Rodzaj: zrealizowana
    • Podstawa prawna:
      • Państwo/Prusy/król Fryderyk Wilhelm III: rozkaz gabinetowy z 31.03.1833 (Gabinetsordere v. 31 März 1833)
    • Data urzędowa kasaty: 26.08.1834 r.
    • Data faktycznej kasaty: 1834 r.
    • Opis:

      W momencie wydania dekretu w Ostrzeszowie żyło jeszcze 3 zakonników. Gdy 17.04.1834 r. zmarł gwardian, dwaj pozostali bracia zostali przeniesieni do Pakości. Jeden z br., Bonawentura, uzyskał zgodę już 16.05. Drugi, br. Gonotowski, miałzostać w klasztorze do jego przejęcia przez państwo, co nastąpiło w tym roku, po 26.08.1834

Mapa

Lokalizacja: dokładna

Geolokalizacja: 51.4324 17.9300 (zwiń mapę)

Źródła opracowań (w tym bibliografia)

Inna wybrana:
  • Pietrzak Edyta CSFN, Perła południowej Wielkopolski. Pobernardyński Zespół Klasztorny w Ostrzeszowie, Ostrzeszów, 2013, ss. 96
  • Konieczny Mariusz, Ostrzeszów, Encyklopedia katolicka, t. 14: Nouet - Pastoralis officii, Lublin, 2010, kol. 989-990
Strony na temat miejscowości:

Foto

Obecnie znajduje się tam klasztor nazaretanek
autor: Drzamich
źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Klasztor_nazaretanek_ostrzeszow.jpg