Mobilium:
Jezuici, Kraków (św. Macieja), dekoracja kaplicy / Dekoracja kaplicy Matki Boskiej Loretańskiej

Wprowadzono: 08.07.2015 13:15 | Ost. aktualizacja: 08.07.2015 13:15 | Autor opisu: Natalia Kocowska

Proweniencja

Podstawowe informacje

Kategoria: dekoracja architektoniczna/wystrój

Ilość: 1

Nazwa ujednolicona: dekoracja kaplicy

Nazwa przyjęta: Dekoracja kaplicy Matki Boskiej Loretańskiej

Losy po kasacie:

Po kasacie jezuitów w 1773, kościół pozostawał w gestii Komisji Edukacji Narodowej, od 1786 patronat przejęli cystersi z Mogiły. W l. 1796-1809 był kościołem garnizonowym dla austriackiej załogi Krakowa, 1809-15 służył sporadycznie jako cerkiew prawosławna, ok. 1830 przeniesiono tutaj parafię ze zburzonej kolegiaty Wszystkich Świętych; w okresie międzywojennym pełnił funkcję kościoła garnizonowego.

Obecne miejsce przechowywania: Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła (obecnie parafia Wszystkich Świętych w Krakowie)

Uwagi:

Fundowana przez Andrzeja Czarneckiego, burgrabiego zamku krakowskiego (zm. 1649). Polichromia przy ołtarzu zachowana fragmentarycznie, z nieczytelnymi przedstawieniami. Ołtarz barokowy sprzed 1649 fundowany przez Andrzeja Czarneckiego, prawdopodbnie przerobiny w XIX lub XX wieku. Jednokondygnacyjny ze zwieńczeniami. Na przyczółku rzeźbiona grupa Zwiastowaniania z posągami Boga Ojca i dwóch aniołów na szczycie oraz kartuszami: z h. Krzyż pośrodku i literami S.I., M.A.O., Z.A. nad kolumnami. W ołtarzu obrazy: Matka Boska Loretańska oraz Cudowne przeniesienie przez anioły domku Matki Boskiej z Nazaretu do Loreta. antependium rokokowe z III ćw. XVIII w., z płaskorzeźbioną sceną Zwiastowania.